Chorwacja, Czarnogóra, Włochy a konkretnie Sycylia i Wyspy Eolskie (Liparyjskie)
Grecja - wyspy Jońskie, zatoka Sarońska, Cyklady
Chorwacja
Chorwacja słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Turkusowe wody Adriatyku, malownicze wyspy porośnięte zielenią, ukryte zatoczki i jaskinie – to tylko niektóre z atrakcji tego regionu. Dlaczego Chorwacja uważana jest za raj dla żeglarzy?
Cieszy się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem, który zapewnia dużo słonecznych dni i umiarkowane temperatury przez większość roku. Lata są ciepłe i słoneczne, a zimy łagodne. Temperatury w sezonie letnim wynoszą od 25 do 30°C, a słońce świeci przez około 10 godzin dziennie. Adriatyk charakteryzuje się czystą, spokojną wodą z licznymi, malowniczymi zatokami i łatwym dostępem do wielu bezpiecznych przystani i portów. Morze jest także stosunkowo płytkie i przejrzyste, idealne do pływania i snurkowania.
Co warto zobaczyć:
- Park Narodowy Kornati – kamienna perła chorwackiego Adriatyku
- wodospady Krka – 17 kaskad osiągających szerokość 400 metrów
- wyspa Bisevo z najsłynniejszą na świecie Błękitną Grotą
- wyspa Hvar – pola lawendy, winnice i zabytkowa hiszpańska twierdza z XVI wieku
- Dubrownik, Sibenik. Split – śladami Gry o Tron
- Split, wyspa Brać – szlakiem cesarza Dioklecjana
Grecja - morze Jońskie i Korfu
Morze Jońskie to idealny kierunek dla początkujących żeglarzy i dla rodzin z dziećmi, to kolorowa mozaika greckiej kultury gdzie oddamy się błogiemu lenistwu w przepięknych okolicznościach greckiej przyrody. Wyspy Morza Jońskiego cechują się dużą różnorodnością, a my żeglarze możemy cieszyć się urokami tego archipelagu: pięknymi i piaszczystymi plażami, przytulnymi, starymi wioskami rybackimi, licznymi zatokami oraz fantastyczną grecką kuchnią.
Co warto zobaczyć:
- Na północy znajduje się Korfu, Antipaxos i Paxos, a na południu Kefalonia, Lefkas, Meganisi, Atoko, Itaca i najpopularniejszy Zakynthos ze słynnym wrakiem.
- Północna część oferuje malownicze nadmorskie i rybackie wioski Paxos i Anitpaxos, które oferują krystalicznie czystą wodę idealną do pływania i nurkowania z rurką, zaciszne zatoki i białe piaszczyste plaże.
- W południowej części Wysp Jońskich znajduje się więcej plaż i terenów, które oferuje szerszy wybór tras do zwiedzania.
- Na opierającej się masowej turystyce Kefalonii warto zajrzeć do Fiscardo zwanego greckim Saint Tropez czy niewielką, piękną Itacę znaną jako ojczyzna Odyseusza.
Grecja - Zatoka Sarońska i Cyklady
Cyklady to reklamówka Grecji. Słońce, spokój, malownicze porty w pełnej kontrastów kolebce cywilizacji, gdzie życie płynie w tempie siga – siga (spokojnie, spokojnie)… To właśnie magiczne Cyklady. Rejs po cykladzkich wyspach to nie tylko błękit nieba, lazurowa ciepła woda, to także mitologiczni bohaterowie, ruiny antyczne i feeria barw oraz smaków greckiej kuchni, która zachwyci Cię prostotą potraw i świeżością lokalnych składników. Żeglując w Cykladach będziemy mogli podziwiać naturę oraz pejzaże ze słynnymi białymi domkami w tle, cerkwiami o niebieskich kopułach. Napotkamy pozostałości czasów starożytnych, zobaczymy niewiarygodne krajobrazy Milos, czy pozostałości po wybuchu wulkanu na wyspie Santoryn, gdzie zabudowania wyglądają jak ośnieżone wzgórza. Cyklady ze względu na odległości miedzy wyspami i wiatr są propozycją raczej dla żeglarzy niż dla rodzin z dziećmi.
Co warto zobaczyć:
- Zatoka Sarońska – osłonięty od wiatrów akwen gdzie jest Ateńsko, ale ateńsko sprzed wieków. Są świątynie (Posejdona i Afai), są ruiny, są piękne malownicze miasteczka, są też żółwie i delfiny,
- Santorini – ikona Cyklad, przez wielu uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi
- Mykonos – grecka Ibiza z pięknymi widokami, ulubione miejsce celebrytów z całego świata
- Paros – siga-siga w pełni, białe domki z niebieskimi kopułami, turkusowa woda i urozmaicona linia brzegowa. Raj dla żeglarzy
- Milos – ukryty skarb Grecji – to tutaj został odnaleziony słynny posąg Wenus z Milo
Włochy - Sycylia
Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Kojarzy nam się z historiami o mafii i starożytnymi mitami ( to tutaj, we wnętrzu Etny miała się znajdować np. kuźnia Hefajstosa). Pełno na Sycylii śladów wpływów greckich, arabskich, bizantyjskich. Sycylia jest znana ze swoich zabytków i krajobrazów. Malownicze wschodnie wybrzeże, Etna, Syrakuzy, Taormina i Naxos są licznie odwiedzane przez zamożnych turystów. Ale mniej znane zachodnie wybrzeże, Cefalu z Normańską Katedrą czy Palermo – miasto pałaców, klasztorów i kościołów jest również godne polecenia. Klimat Sycylii jest zróżnicowany – możemy tu znaleźć miejsca z prawdziwymi tropikami ale i takie, gdzie uprawia się sporty zimowe. Wyspiarska izolacja natomiast sprawiła, że Sycylia pełna jest gatunków endemicznych, zarówno wśród flory jak i fauny.
Co warto zobaczyć:
- Palermo i jego cuda – Nie sposób odwiedzić Sycylii i nie odwiedzić Palermo, które w XI wieku zostało założone przez Fenicjan. Sycylia należy do Włoch, jednak wszędzie widać pozostałości innych kultur.
- Śladami bohaterów mitów i legend. Opływając Sycylię, nie sposób nie wpłynąć do cieśniny Messyńskiej. To tu żeglował min. Odyseusz.
- Katania – Imponująca, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- wyspy archipelagu Egadów – Na dalekim zachodzie Sycylii, przed miastem Trapani, znajduje się rezerwat morski Egadów. Wyspy Favignana, Levanzo i Marettimo tworzą senny archipelag. Dzięki przytulnym wioskom rybackim i dziewiczym plażom wakacje na wyspach to czysty relaks.
Włochy - Wyspy Liparyjskie
Wyspy Liparyjskie to słoneczna krainy oliwy, makaronu, pizzy i … wulkanów. Są wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Archipelag nazywany również Wyspami Eolskimi (od imienia boga wiatru Eola), to siedemnaście (siedem większych i dziesięć małych) wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Wyspy Eolskie to stożki wulkaniczne lub ich pozostałości, natomiast na Stromboli i Vulcano znajdują się czynne wulkany. Wyspy zachęcają spokojem, zapachem ziół i owoców cytrusowych, a przede wszystkim śródziemnomorską kuchnią.
Co warto zobaczyć:
- Lipari – największa z wysp z muzeum Liparyjskim, jednym z najważniejszych w basenie Morza Śródziemnego i pięknym zamkiem Lipari.
- Vulcano – powstało z połączenia dwóch wulkanów, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1890 roku. Jednak nawet dziś można podziwiać zjawiska wulkaniczne, takie jak fumarole i strumienie pary. Niezwykłą atrakcją jest też czarna plaża, naturalne jacuzzi i „dolina potworów”
- Stromboli – Dla tych, którzy kochają przygody, wycieczka do krateru Stromboli jest okazją, której nie można przegapić. Wędrówka, choć wymagająca, oferuje spektakularne widoki na erupcję i okoliczne wyspy. W okresie aktywności eksplozje występują co około 20 minut.
- Punta Milazzese – prehistoryczna wioska – Można tu podziwiać fundamenty prehistorycznej wioski, 23 owalne kamienne chaty z epoki brązu.
- Jaskinia Wołów Morskich – ukryta wśród skalistych klifów na południowym wybrzeżu Filicudi, Grotta del Bue Marino to jaskinia morska, która oferuje wyjątkowe doświadczenie podwodnej eksploracji. Krystalicznie czyste wody i bogate w życie dno morskie sprawiają, że jest to idealne miejsce do nurkowania z rurką i odkrywania lokalnej fauny morskiej.